У 2025 року погодинна оплата праці у Німеччині зросла до 12,82 євро. Здавалося б, це гарна новина для всіх найманих працівників. Але на практиці багато хто отримує менше, ніж офіційно передбачено законом. Чи можливо це? Розглянемо основні схеми, які використовують роботодавці, щоб обійти виплату мінімалки.
Як у Німеччині можуть платити менше за мінімальну зарплату?
Роботодавець може оформити працівника на 0,5 або 0,75 ставки, а фактично змушувати працювати повний день. У такому випадку офіційна зарплата буде меншою за мінімальну.
Працівники, які працюють за цивільно-правовими договорами, отримують погодинну оплату, а не фіксовану ставку. Якщо їм надають мало робочих годин, то загальна зарплата може бути нижчою.
Деякі роботодавці офіційно виплачують мінімалку, а решту суми передають “у конверті”, щоб зменшити податки. Але буває і навпаки: офіційно платять частину зарплати, а решту обіцяють готівкою, але не завжди виплачують.
Є компанії, які вигадують різні штрафи – за невиконання плану, пошкодження обладнання чи навіть відмову працювати понаднормово. В результаті працівник отримує менше мінімальної зарплати.
Що робити, якщо вам платять менше мінімалки?
• Перевірити свій контракт – чи зазначено, що роботодавець зобов’язаний платити не менше 12,82 євро на годину.
• Поскаржитися до Інспекції праці – ця установа контролює дотримання трудового законодавства.
• Проконсультуватися з юристом або профспілками – вони можуть допомогти захистити ваші права.
Кожному, хто працює у Німеччині, важливо знати свої права і не дозволяти роботодавцю їх порушувати.