Повернути додому українців, які виїхали до Німеччини, буде надзвичайно складно. Про це заявила директорка Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова у межах проєкту «Мости України» громадської ініціативи «Голка».
За словами Лібанової, всі країни Європи потребують робочої сили, оскільки населення стрімко старіє. Але саме Німеччина пропонує найкращі умови для адаптації українських біженців.
- Біженців навіть примусово навчають німецької, щоб вони могли інтегруватися.
- Навіть якщо допомогу уріжуть, вона все одно залишиться вищою за зарплати в Україні.
Хоча найбільше українських біженців досі перебуває у Польщі, багато з них уже почали мігрувати саме до Німеччини. Це пояснюється тим, що німецький ринок праці ємніший і пропонує більше можливостей.
До того ж у Німеччині значна частина українських біженців – це освічені жінки. 70% українок мають вищу освіту, оскільки виїжджали переважно містяни, а не жителі сіл.
За словами Лібанової, більше шансів повернути українських громадян із таких країн, як Польща, Румунія та Болгарія. Водночас у Німеччині умови для життя залишаються найпривабливішими, тож українці навряд чи масово повертатимуться навіть після завершення війни.
У середньому по Європі українські біженці становлять 1% населення, але в Польщі та Чехії – аж 3