Від солянки до кокосового молока — у більшості протестованих німецьким фондом Stiftung Warentest консервів із супермаркетів виявлено шкідливу для здоров’я хімічну речовину бісфенол А.
Супи, риба, помідори чи кокосове молоко із жерстяних банок допомагають втамувати голод та зекономити час, урізноманітнити раціон продуктами, недоступними через сезон чи географію. Однак нещодавні результати провідного німецького фонду незалежної експертизи товарів і послуг Stiftung Warentest відбивають апетит та викликають тривогу.
Чим небезпечний бісфенол для здоров’я
Незалежні експерти дослідили 58 банок з консервами, що продаються у німецьких супермаркетах. У переважній більшості – 51 банці — виявлено бісфенол А (BPA), повідомляє фонд Stiftung Warentest у травневому випуску журналу Test. Ця речовина може спричинити серйозні наслідки для здоров’я.
“Бісфенол А, зокрема, здатний вплинути на репродуктивну систему, його дія подібна до гормонів”, – пояснює в інтерв’ю інформагенції AFP співробітниця видання Свантьє Ватерштраат. Бісфенол А структурно схожий на естроген, може викликати ендокринні порушення і, зокрема, безпліддя.
Європейське хімічне агентство (ECHA) класифікує бісфенол А як речовину, що викликає “велике занепокоєння” експертів. У 2023 році Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA) зменшило допустимий рівень споживання цієї речовини без шкоди для здоров’я у 20 тисяч разів.
Німецький Федеральний інститут оцінки ризиків (BfR) також знизив цей показник, але менш радикально. Інший наглядовий орган ЄС — Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) – не бачить такої небезпеки від BPA. Минулої весни EMA розкритикувало методологію EFSA як передчасну, оскільки причинно-наслідковий зв’язок не був доведений у дослідженнях ані на тваринах, ані на людях.
Джерело: DW
Читати також:
Здорове харчування – чи можливо це в межах бюджету?
Світлина з відкритих джерел