В Німеччині виявлено найдавніший фотознімок

У Німецькому музеї в Мюнхені зроблено сенсаційне відкриття, яке змушує переглянути історію виникнення фотографії, принаймні в Німеччині. Працівниця музею Корнелія Кемп під час пошуків матеріалів для своєї нової книги натрапила в архіві на світлину, датовану 1837 роком.

Про це повідомляє DW з посиланням на агенцію dpa.

Це на два роки раніше за досі відомий найстаріший фотознімок, зроблений на німецькій землі. На знімку розміром 4 на 4 сантиметри зображений мюнхенський кафедральний собор Фрауенкірхе. Як вдалося встановити, фотографію у березні 1837 року зробив німецький учений-мінералог Франц фон Кобелль.

Світлина виконана шляхом “сольового друку” – аркуш паперу вкривався розчином солі та нітрату срібла. Через тривалу витримку під сонячним промінням на темному тлі проступає лише силует собору. Зображення також перевернуте, оскільки для друкування копій товста солона жорстка не надавалася.

Дотепер вважалося, що фотографію в Німеччині винайшли 1839 року. Саме тоді француз Луї Дагер представив широкому загалу свій метод “дагеротипії” – фіксації зображень за допомогою світлочутливого йодистого срібла на мідних пластинах.

А піонерами фотосправи в Німеччині вважалися фізик Карл Август фон Штайнгайль та сам Франц фон Кобелль, які в 1839-му продемонстрували Баварській академії наук свої дослідні світлини, зроблені за подібним принципом. Однак, на відміну від Дагера, для них фотографія була лише експериментом, який вони не занадто розголошували.

Корнелія Кемп разом зі своєю знахідкою, світлина: Sabine Dobel/dpa/picture alliance

“Дагер був дуже розумним бізнесменом. Він доручив виготовлення камер своєму зятю Альфонсу Жиро і розробив інструкцію до своєї технології. Після презентації її в Паризькій академії люди могли відразу купити все необхідне обладнання в магазині”, – пояснює Корнелія Кемп значення комерційного підходу французького винахідника.

На її думку, Штайнгайль та Кобелль швидко втратили інтерес до фотографії, зрозумівши її принцип. “Для Кобелля, вихідця з творчої родини, фотографія не мала великого мистецького значення. І того ж року, коли він кинув нею займатися, повернувся до поезії”, – додає дослідниця.

Через міркування збереження віднайдений раритет не буде постійно експонуватися в музеї. Найдавнішу в Німеччині світлину помістять у спеціальну кімнату з низькою температурою.

Відкриття змушує переглянути історію фотомистецтва. Адже відомо, що техніку світлопису розробляли вчені в різних країнах починаючи з 1820-х років. Зокрема, в 1826 році французький винахідник Нісефор Ньєпс створив найстарішу збережену світлину з натури. А в 1835-му британець Вільям Тальбот оприлюднив техніку “калотипії”, що дозволяла тиражувати фотографії.

Читати також:

На острові Рюген знайдено скарб вагою 7 кілограмів

Зариси Каспара Давіда Фрідріха продано за 1,8 мільйона євро

Світлина: Sven Hoppe/dpa/picture alliance

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja