Чи дійсно поліпшує алкоголь якість сну? Відповідь на це питання, за даними досліджень, виявляється не такою однозначною. Під час та після новорічних свят вживання алкогольних напоїв може впливати на якість сну та викликати інші непередбачені ефекти. Хоча твердження, що алкоголь може допомогти заснути, дійсно правдиве, проте перша половина ночі при цьому може відчуватися як коматозний стан.
Механізм впливу алкоголю на організм такий: після того, як він потрапляє в кров через шлунок і направляється до печінки та мозку, відбувається викид серотоніну та дофаміну. Ці речовини відіграють роль “системи винагороди” та розслаблення мозку, також вони відомі як нейромедіатори. Проте після чотирьох-п’яти годин ця дія припиняється, оскільки алкоголь розщеплюється до ацетальдегіду. Це може викликати викид адреналіну та гормону стресу кортизолу в мозок, що призводить до пробудженняння та підвищення бадьорості, пояснює гастроентеролог і дослідник алкоголю Хельмут Зайц.
Низькоякісний алкоголь може ще більше ускладнити ситуацію, оскільки може містити додаткові речовини, такі як ароматизатори, сивушні масла та довголанцюгові спирти. Це може призвести до нудоти, головних болів і загострення похмілля.
Важливим фактором впливу на якість сну є кількість та міцність вжитого алкоголю. Навіть найчистіша горілка перетворюється на токсичний ацетальдегід, і подальший наплив адреналіну та кортизолу може порушити фази швидкого сну в другій половині ночі. Як правило, якість сну погіршується при вмісті алкоголю в крові вже від 0,2-0,3 проміле.
Фази швидкого сну вважаються важливими для фізичного та психічного здоров’я. Порушення цих фаз може призвести до проблем з концентрацією уваги та пам’яттю, а також через їх порушення пов’язують збільшення рівня смертності. Вчені наголошують, що відмова від алкоголю може суттєво покращити якість сну та зробити людину більш розслабленою та урівноваженою.
Джерело: DW
Читати також:
Світлина згенерована за допомогою штучного інтелекту (ШІ)