Міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер б’є на сполох через стрімке зростання кількості нападів на політично активних людей у країні. За її словами, торік було зафіксовано 3691 кримінальне правопорушення проти державних службовців, обранців та представників партій, зокрема 80 випадків застосування фізичного насильства. Для порівняння, у 2022 році таких нападів було 1994, з них 67 – з використанням сили.
“Потерпілі отримують погрози, їхні офіси зазнають атак, їхні помешкання обстрілюють, їхню приватну власність пошкоджують або знищують”, – розповідає Фезер у своїй статті для видання Welt am Sonntag. На її переконання, Німеччина наразі переживає небезпечну спіраль ескалації зневаги до політики та агресії, яку слід зупинити.
Особливу увагу громадськості привернув напад на євродепутата від СДПН Маттіаса Екке, якого у Дрездені жорстоко побили четверо нападників, унаслідок чого він був госпіталізований. “Це стало сумною кульмінацією численних спроб залякування, погроз та насильницьких дій останніх тижнів. Ми маємо недвозначно продемонструвати, що правова держава не терпітиме такого насильства — ні проти “Зелених”, ні проти політиків АдН, ні проти представників будь-яких інших партій”, – наголошує міністр.
На думку Фезер, мішенню нападів є не лише політики, а й усе суспільство в цілому, адже агресія спрямована проти волонтерів, поліцейських та рятувальників. “Злочинці святкують свою боротьбу проти “системи”, яку вони зневажають. Але вони є й залишаються тупими злочинцями, достойними презирства, і саме так їх слід переслідувати — з потужним тиском під час розслідувань”, – наголошує вона.
Дискусія про посилення кримінальної відповідальності
Інцидент з Екке спровокував дискусію про посилення захисту політично активних громадян та можливе загострення кримінальної відповідальності за такі напади. Минулого тижня міністри внутрішніх справ країни на надзвичайному засіданні наполягли на цьому, закликавши Фезер підтримати федеральну ініціативу Баварії щодо посилення кримінально-правового захисту громадської діяльності. Це дозволить суворіше карати за словесні та фізичні напади на політиків. Крім того, Саксонія планує внести до Бундесрату законопроєкт про криміналізацію “політичного переслідування”.
Сама ж Фезер запевнила, що її мета не в тому, щоб краще захистити одні групи громадян, ніж інші. “Тілесне ушкодження є тілесним ушкодженням, і це стосується всіх однаково”. Втім, вона визнає необхідність цільового посилення відповідальності, наприклад, за погрози місцевим політикам просто біля їхніх осель. “Тому ми вдосконалимо законодавство про реєстрацію місця проживання, аби захистити приватні адреси муніципальних політиків”, – пояснює вона.
Міністр юстиції скептично ставиться до нових ініціатив у законодавстві
Водночас міністр юстиції Марко Бушман ставиться до ініціативи Саксонії із сумнівом, вбачаючи більшу проблему в недостатньому розслідуванні злочинів, аніж у прогалинах законодавства. “Найкращий кримінальний закон не допоможе, якщо рівень розкриття злочинів залишається низьким. Тоді зникає будь-який стримувальний ефект, попри суворість покарань”, – пояснює він.
Втім, Бушман готовий розглянути пропозицію саксонців, водночас застерігаючи від створення враження, ніби політики загалом мають боятися власного народу. За його словами, в суспільстві поширюється хибна думка, що кримінальне законодавство недостатньо захищає від насильницьких злочинів, хоча насправді воно не має суттєвих прогалин у цій частині.
Отже, керівництво країни підкреслює важливість невідкладного реагування на випадки агресії проти політиків та добровольців. Серед пропонованих заходів — посилення покарань за подібні злочини, надійний захист приватної інформації про місця проживання активістів, а також ефективне переслідування порушників через належне розслідування інцидентів.
Джерело: Tagesschau
Читати також:
Ліворадикали спалили автомобіль політика з «Альтернативи для Німеччини»
Агресія проти журналістів в Німеччині: 41 випадок за минулий рік
Світлина з мережі X