Слово року вибрали в Німеччині

З 1977 року експерти Громади німецької мови (GfdS) у Вісбадені регулярно обирають слова та фрази, які лінгвістично характеризують політичне, економічне та соціальне життя року. Варто відзначити, що для включення слів у список слова року вирішальним фактором є не частота їх вживання, а їх значущість. У 2022 році, наприклад, словом року стало “Zeitenwende” (перекладається як “поворотний момент”, “зміна епохи”). Цим словом німецький канцлер Олаф Шольц висловився про російське повномасштабне вторгнення в Україну, вказавши, що воно піддає під загрозу всесвітній післявоєнний порядок.

Слово року 2023 – “кризисний режим”

Словом 2023 року за вибором експертів стало “Krisenmodus”, що перекладається як “кризисний режим”. Лінгвісти Громади німецької мови пояснюють вибір цього слова тим, що “кризиси завжди існували, але цього року кризиси та управління ними, схоже, досягли кульмінації”. Вони нагадують слова віце-канцлера Німеччини про те, що ми оточені кризами. Зміна клімату, війна в Україні, енергетичний кризис, війна на Близькому Сході, інфляція та борговий кризис, кризис у сфері освіти… Такі почуття, як невпевненість, страх, гнів, безпорадність і безсилля, характеризують повсякденне життя багатьох людей. З лінгвістичної точки зору це можна спостерігати за радикалізацією мови в громадському просторі.

“Антисемітизм” – в списку слів року

Друге місце у рейтингу цього року зайняло слово “антисемітизм”. Це вже не нове явище для Німеччини, підкреслюють лінгвісти з Громади німецької мови. Антисемітизм існував задовго до націонал-соціалізму і не зник після Другої світової війни. Проте напад ісламістської терористичної організації ХАМАС 7 жовтня 2023 року на Ізраїль виявив, що ворожнеча до євреїв, яка раніше була помітна серед частини мусульманського населення, стала ще більш очевидною.

Проблема з навичками читання

На третьому місці опинилося слово “Leseunfähig”, що означає неможливість читати. Лінгвісти обґрунтували вибір цього слова тим, що здатність населення до читання погіршується. Про те, що німецькі діти стали гірше читати, свідчать і інші дослідження. Проте слово “Leseunfähig” також характеризує і здатність розуміти більш складні тексти, що, очевидно, викликає у все більшої кількості жителів Німеччини труднощі, і є посиланням на фундаментальні проблеми освіти в країні. Рівень знань німецьких школярів ще ніколи не оцінювався так низько. Про це свідчать і дані програми оцінки освітніх досягнень PISA за 2022 рік.

У списку – десять слів 2023 року

Список включає десять слів 2023 року: Серед них – “KI-Boom” (“бум штучного інтелекту”), “Ampelzoff” (“сварка світлофора”, мається на увазі розбіжності в коаліційному уряді Німеччини), “Hybride Kriegsführung” (“гібридна війна”), “Migrationsbremse” (“миграційний гальмо”), “Milliardenloch” (“мільярдна діра в бюджеті”), “Teilzeitgesellschaft” (“суспільство з частковою зайнятістю”), “Kussskandal” (“скандал з поцілунком”). За кожним із цих слів стоїть гучна подія або очевидні тенденції.

Джерело: DW

Читати також:

Німецькі вчені закликали зупинити цифровізацію у школах

В Німеччині зараз в тренді адвент-календарі ручної роботи

Світлина згенерована ШІ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja