Восени 2022 року урядом була розглянута пропозиція, щодо впровадження карти можливостей в Німеччині. Наразі, ведеться розробка законопроєкту, щодо впровадження цього сервісу до імміграційного законодавства. Карту можливостей не зовсім коректно порівнювати з Green card в США чи Канаді, оскільки, поки що її впровадження пов’язано з налагодженням процесів трудової міграції до країни та ефективнішого пошуку кваліфікованих працівників.
Насамперед «Шанс-карта» чи як її ще називають – «карта можливостей» розроблена задля того, аби залучити працівників з країн, що не є членами ЄС. Люди з країн, що не входять до ЄС, можуть в’їжджати до Німеччини з метою пошуку роботи та працювати щонайменше 20 годин на тиждень на так званій “пробній основі”, за умови, повного самозабезпечення за весь час роботи.
Хто може отримати карту можливостей?
- Особи, які має освітній диплом, що визнаний в Німеччині.
- Особи, які має за плечами 2 роки професійної підготовки чи диплом, визнаний в країні походження.
Також, потенційним кандидатам потрібно вказати рівень володіння німецькою мовою.
Скільки трудових мігрантів Німеччина готова прийняти?
Згідно статистики міністерства праці до 2026 року близько 240 тисяч робочих місць будуть вільними. Натомість в Інституті ринку праці та професійних досліджень вважають, що кожного року необхідно залучати не менше 400 000 нових працівників в довгостроковій перспективі.
Для багатьох компаній на даний момент одним з найбільших бізнес-ризиків є нестача кваліфікованих кадрів. На початку літа 2022 року близько 56% компаній в бізнес-опитуванні Асоціації промислово-торговельних палат Німеччини (DIHK) висловили побоювання, що не зможуть знайти достатньо кваліфікованого персоналу наступного року.