Біженці, які здобули професійну освіту в Україні і хочуть знайти робоче місце на ринку праці Німеччини за своєю спеціальністю, можуть із цього питання отримати консультацію у Федеральному відомстві.
У процесі консультації можна отримати первинну інформацію німецькою та англійською мовами про процес визнання іноземної професійної освіти в Німеччині.
Також там спробують підібрати заклад, який відповідає за процедуру визнання освіти за певною спеціальністю. У відомстві пояснять, як проходить процедура визнання, до кого можна звернутися за детальною особистою консультацією, а також, які документи знадобляться. Співробітникам також можна поставити запитання щодо визнання диплома письмово. Для цього є відповідний контактний формуляр німецькою та англійською мовами.
Процедура визнання професійної освіти
Професійну освіту, здобуту в іншій країні можна порівняти з німецьким аналогом з метою оцінки її еквівалентності. Для цього потрібно написати відповідну заяву. Для цього слід звернутися до установи, яка відповідає за визнання освіти за спеціальністю. Інформацію про заклади, що відповідають за певні напрями, можна знайти на сайті відповідного відомства.
Спочатку той, хто подає заяву, має вирішити, з якою конкретно існуючою в Німеччині професією він хоче порівняти свою освіту. Тут йому може допомогти відповідне відомство, що відповідає за визнання його професії. Після подачі документів перевіряється, чи існують важливі відмінності між його професійною освітою та відповідною освітою в Німеччині. Якщо такі відмінності є, то перевіряється, чи можна нівелювати їх за допомогою свідоцтв про будь-які додаткові кваліфікації або за допомогою професійного досвіду. Якщо наданих документів не вистачає для оцінки еквівалентності освіти, то може бути призначений так званий кваліфікаційний аналіз, наприклад, за допомогою пробної роботи або предметної бесіди. Якщо доданих документів достатньо, то процедура визнання, як правило, не займе більше трьох місяців.
Якщо не виявляється суттєвих відмінностей між освітою, отриманою в іншій країні, і німецьким еквівалентом, то видається свідоцтво про повну відповідність, а в регламентованих професіях ще й допуск до професійної діяльності. Якщо в процесі процедури визнання виявляються суттєві відмінності між іноземною та німецькою освітою, то заявник отримує в нерегламентованих професіях свідоцтво, в якому точно описуються всі виявлені відмінності. З цим свідоцтвом він може шукати роботу безпосередньо у роботодавців або підшукувати собі відповідну додаткову кваліфікацію. У регламентованих професіях відмінності в освіті можна усунути. Залежно від професії потрібно або відвідати кваліфікаційний захід, або скласти спеціальний іспит.
За процедуру визнання стягується збір. Він призначається уповноваженим відомством. Заявники мають ще до початку процедури з’ясувати, скільки вона коштуватиме. Якщо заявник зареєстрований, як той, хто шукає роботу, або отримує соціальні виплати, то процедуру визнання за певних обставин може бути сплачено державою.