Українці з тимчасовим захистом за кордоном отримують виплати, які іноді перевищують розмір середньої зарплати в Україні (7-10 тис. грн або 200 євро). Які виплати передбачені для біженців з України у європейських країнах — читайте далі.
За даними швейцарського фонду EnableMe, найбільші виплати передбачені для тих, хто тікає від війни в таких країнах:
▪️ Бельгія – 1140 євро на дорослого;
▪ Ірландія – 824 євро для дорослого на місяць;
▪ Норвегія – 650 євро на дорослого;
▪ Німеччина — 502 євро на дорослого;
▪️ Франція – 426 євро на місяць;
▪ Швейцарія – 350-500 євро «на руки»;
▪ Великобританія – від 300 євро на одного.
У Британії виплата дорослому від 25 років складає 384 євро, дитині – приблизно 332 євро. Сума виплат залежить від особистих обставин кожної з родин, а також складу сім’ї та регіону проживання.
У Франції за місяць виплати складають приблизно 204 євро. Якщо біженці не мають соціального житла, їм виплачується компенсація 7,4 євро на добу на одну особу. Загалом щомісячна допомога складе 426 євро, а мати з дитиною отримає 528 євро. Виплата нараховується на особистий картковий рахунок, який необхідно оформити у Французькому агентстві з питань імміграції та інтеграції (Ofii). Французький Фонд допомоги сім’ям (CAF) надає біженцям з України фінансову підтримку на оренду житла або навчання дітей.
Корисні контакти у Франції:
- Інформація для українських біженців, бажаючих подати заявку на тимчасовий захист у Франції.
- Практична інформація для біженців про центри прийому, тимчасове житло, доступну психологічну підтримку й допомогу українській молоді та студентам у Парижі. Доступно французькою та англійською мовами.
У Норвегії українці з тимчасовим захистом отримують виплати приблизно у 650 євро на дорослого та 250−350 євро на кожну дитину. Водночас під час інтеграційних курсів можна отримувати близько 1400 євро на місяць. Ці кошти йдуть на самостійну оплату житлата комунальних послуг. Інформація про захист та проживання в Норвегії для людей, які постраждали від війни в Україні, від Норвезької імміграційної адміністрації.
Німеччина виплачує українцям базовий громадянський дохід, який отримують також німці, у яких надто малий дохід чи немає роботи. Для дорослого виплата складає 502 євро, для дітей — від 310 до 420 євро залежно від віку. Окремо держава оплачує оренду житла.
Додаткові кошти отримують соціально незахищені верстви населення – вагітні жінки, матері чи батьки, які виховують дитину самостійно. З 2023 року для кожної категорії громадян сума виплат буде збільшена, приблизно на 50 євро.
Корисні контакти в Німеччині:
- Інформація для українців щодо в’їзду та перебування в Німеччині від Федерального управління з питань міграції та біженців.
- “Diakonie Katastrophenhilfe” ‒ невідкладна допомога українцям.
- “Pro Asyl” пропонує поради для біженців з України.
- “Helpukraine” ‒ квиток Deutsche Bahn (Німецька залізниця), який дозволяє українцям безкоштовно доїхати до будь-якої станції Німеччини. А з українським паспортом/ID-карткою можна доїхати до Берліна, Дрездена, Нюрнберга й Мюнхена.
- Більше ніж 11 тис. осіб запропонували 25 тис. місць у своїх оселях в Німеччині. Також українці можуть знайти тимчасове житло тут.
- “Ukraine ‒ BIPOC and LGBTQ+ accommodation”‒ інклюзивний простір для людей будь-якого походження, гендеру чи сексуальної орієнтації, які втікають з України.
- Юристи з Берліну, які спеціалізуються на питаннях з надання притулку.
- Спеціалісти з питань міграції в Берліні: Іна Пілкінгтон (INA@expatsinwonderland.com і Пір Рогге (PEER@expatsinwonderland.com).
- Психологічна допомога: німецько-українське академічне товариство на сторінці “Психологічна підтримка” склало список ресурсів #ЯБудуТвоїмТилом.
У Швейцарії уряд виділяє на українського біженця щомісяця 1573,39 франків (приблизно 1661 євро). Частину суми виплачують біженцям. Залежно від регіону — 350−500 франків.
Фінансова допомога українським біженцям в Ірландії.
Ви можете отримати фінансову допомогу, яку пропонує Ірландія вимушеним українським мігрантам:
- особа віком від 23 років отримує 206 євро на тиждень на одну особу, тобто за місяць виходить до 824 євро
- якщо має під опікою дорослу людину, може отримати надбавку в розмірі 138 євро на тиждень, а за опіку над дитиною до 12 років буде виплачуватися 40 євро на тиждень і 48 євро за дитину старшу 12 років;
- особа віком 18-24 років, яка проживає одна, отримує щотижневу виплату 206 євро й так само може розраховати на соціальні надбавки за опіку;
- особам 18-24 років, які проживають не самі, виплачується 117,70 євро щотижня (особи цього віку, які мають дітей, мають право на максимальну виплату 206 євро щотижня на особу).
Крім цих виплат, Департамент виплачує батькам або опікунам кошти на кожну дитину у віці до 16 років. Сума цих виплат складає 140 євро на місяць на одну дитину.
Держава також надає українським біженцям тимчасове житло, доступ до безплатного медичного страхування, забезпечує безплатну освіту для дітей і мовні курси для дорослих. Крім того, громадяни України в Ірландії мають право на офіційне працевлаштування в країні.
Корисні контакти в Ірландії:
- Ірланська рада з питань біженців зібрала корисну інформацію для українців.
- Інформація про скасування візових вимог для громадян України, які подорожують до Ірландії.
- Інформація для громадян ‒ всі потрібні дані та важливі посилання для подання заявки на міжнародний захист в Ірландії.
- Веб-сайт Українського кризового центру в Ірландії містить інформацію про пожертви, юридичну, медичну й загальну підтримку, роботу та волонтерство для українців в Ірландії:
- гаряча лінія: +353894425522 (10:00 – 19:00 [GMT+00]);
- електронна адреса: irelandstandswithukraine@googlegroups.com.
Міжнародна підтримка
- Ініціатива #HospitalityHelps надає українцям можливість тимчасового проживання в готелях. Ініціатива з’єднує сім’ї, які рятуються від війни в Україні, з готелями, які пропонують безкоштовне проживання в різних країнах. Наразі доступно 214 готелів у 24 країнах.
- Міжнародна організація з міграції зібрала номери гарячих ліній для осіб, які втікають з України. Інформацію регулярно оновлюють.
- Недержавна організація “Refugees Welcome International” ‒ це частина загальноєвропейської ініціативи, яка надає довгострокове житло українським біженцям.
- ICanHelp.Host – це платформа, створена командою волонтерів для пошуку домівки в Європі для українців. Сайт об’єднує потребуючих із тими, хто може допомогти. Якщо у вас є безкоштовне житло, в якому можуть зупинитись українські біженці, будь ласка, зареєструйтеся. Якщо вам потрібен дах над головою, шукайте на карті хостів поблизу.
- #ScienceForUkraine ‒ громадська ініціатива, створена студентами й науковцями Європи та світу. Їхня місія – збирати й розповсюджувати інформацію про можливості підтримки аспірантів і вчених із наукових установ України. На веб-сайті ви знайдете широкий спектр оплачуваних академічних посад для науковців зі ступенем аспіранта або вище, можливості академічної мобільності для аспірантів і студентів, а також варіанти тимчасового притулку.
- UkraineShelter.com ‒ онлайн-платформа, яка пропонує безпечне житло для біженців з України. Корисна інформація про імміграцію щодо кожної держави доступна українською мовою.
- UkraineTakeShelter.com ‒ незалежна платформа, що з’єднує українських біженців із людьми, які пропонують житло.
- Портал “Європейський дослідницький простір для України” (ERA4Ukraine) ‒ єдиний центр із надання інформації та підтримки українських дослідників, які виїхали з України. Портал об’єднує європейські, державні й неурядові ініціативи. Він покликаний допомогти постраждалим дослідникам знайти житло, роботу, сприяти визнанню їхніх дипломів та забезпечити іншу необхідну підтримку.
Світлина з відкритих джерел