Завтра, 25 листопада 2022 року, Чорна п’ятниця(Schwarzer Freitag) у Німеччині. Магазини, онлайн-магазини і виробники пропонують товари зі зниженими цінами у різних категоріях: краса і мода, кухня і домашнє господарство, іграшки або електроніка; додатковою вигодою часто може бути безкоштовна доставка. Чорна п’ятниця це теж можливість заощадити на різдвяних подарунках.
Хоча Чорна п’ятниця в сучасному розумінні була ще абсолютно невідомою в Німеччині 20 років тому, її популярність зросла за останні кілька років вище середнього. Незважаючи на всю радість з приводу численних найкращих пропозицій, все одно виникає цікаве питання: звідки насправді походить популярний день вигідних продаж?
Дні нещасть історично називають Чорними п’ятницями. Вперше задокументовано в Англії 6 грудня 1745 року, Того дня до Лондона дійшла новина про французьке вторгнення і відновленням правління Стюартів, що призвело до тимчасового колапсу банківського та економічного життя. Англосаксонський звичай називати економічно нещасливі дні як Чорну п’ятницю мав місце у 19 століттю. Тоді банкрутство лондонського дисконтного банку Overend 11 травня 1866 року викликало паніку та кризу в британських фінансах. Цей термін був використаний по всьому світі у зв’язку з американською фінансовою кризою 24 вересня 1869 року, яка була спровокована спекуляцією золотом підприємцями Джеєм Гулдом і Джеймсом Фіском і контрзаходами уряду Сполучених Штатів. Крах Нью-Йоркської фондової біржі у 1929 році, який спровокував глобальну економічну кризу, досі особливо відомий своїми «чорними» днями та Чорною п’ятницею 25 жовтня.
У німецькомовних країнах крах Віденської фондової біржі 9 травня 1873 року і обвал цін на Берлінській фондовій біржі 13 травня 1927 року, коли індекс акцій Статистичного управління Рейху впав на 31,9 відсотка, були названі чорними п’ятницями.
Цей вислів поширений теж у невдалі дні для окремих регіонів, компаній, спортивних команд, політиків чи інших громадських діячів, а також у суто приватних справах. Численні кризові дні не лише на фондовому ринку та фінансах, а й у політичній історії також називали Чорними п’ятницями. Штормове лихо в Шотландії 14 жовтня 1881 року, страйк жінок за виборче право в Лондоні 18 листопада 1910 року, Страйк у Брісбені 18 січня 1912 року, Демонстрація на площі Джале в Тегерані 8 вересня 1978 року, Теракти в Парижі 13 листопада 2015 року у Франції.
Вперше Чорна п’ятниця в новому значенні була фактично згадана в США, ймовірно, у 1966 році у Філадельфії. Відповідно до цього, у січні 1966 року поліція Філадельфії назвала п’ятницю після Дня подяки “чорною п’ятницею”. Цей термін був натяком на затори та переповнені тротуари, викликані поспіхом покупців. Чорна п’ятниця існує в США вже понад півстоліття. Відтоді інтенсивність та ентузіазм людей у США зросли, а не зменшилися.
У Німеччині історія Чорної п’ятниці відносно коротка. У цій країні Чорна п’ятниця була вперше прорекламована в 2006 році. Цього року компанія Apple вперше прорекламувала знижки на свою продукцію в п’ятницю після Дня подяки. Однак термін «Чорна п’ятниця» в той час насправді не використовувався. У 2013 році понад 500 роздрібних торговців рекламували різноманітні пропозиції Чорної п’ятниці. Оскільки кампанії зі знижками майже завжди були дуже привабливими, чутка про Чорну п’ятницю в Німеччині швидко поширилася. Обізнаність зросла, і, згідно з останніми опитуваннями, 95 відсотків німців знають про Чорну п’ятницю та її важливість.
Які угоди варті уваги та на які вигідні акції можна розраховувати в дню Чорної п’ятниці найкраще відомо лише тим особам, хто довгий час планує ту чи іншу покупку і добре орієнтується в цінах на конкретний товар. Полювання за вигідною пропозицією рекомендуємо починати заздалегідь, мати з собою список необхідних покупок і “тверезу голову”.