Зміни у процедурі набуття німецького громадянства

Німецький Бундестаг ухвалив зміни до закону про громадянство. Згідно з цими змінами, процедура набуття німецького громадянства має бути спрощена та прискорена. Що саме планується змінити? Огляд ключових пунктів реформи:

Термін для набуття громадянства

Наразі іноземці можуть отримати німецький паспорт не раніше ніж через 8 років перебування в Німеччині. Цей термін планується скоротити до 5 років. За певних обставин, зокрема, при наявності значних заслуг в інтеграції, набуття громадянства можливе вже через 3 роки. До таких “заслуг” належать, зокрема, гарне володіння німецькою мовою, участь у волонтерській діяльності чи високі досягнення в навчанні або роботі.

Подвійне громадянство

Іншою важливою новацією є те, що в майбутньому мігранти зможуть за замовчуванням мати подвійне громадянство – тобто одночасно володіти двома паспортами. Зараз іноземці повинні відмовитися від попереднього громадянства при набутті німецького.

Це не стосується, зокрема, громадян ЄС та Швейцарії. На думку уряду, вимога відмовитися від попереднього громадянства може відлякувати багатьох людей через їхню прихильність до батьківщини чи родичів, що живуть за кордоном.

Німецьке громадянство для дітей

Діти іноземних батьків, які народилися в Німеччині, автоматично отримають німецьке громадянство, якщо хоча б один з батьків легально проживає в Німеччині понад 5 років. До цього часу така вимога становила 8 років. Зазвичай діти, народжені в Німеччині, матимуть одночасно німецьке громадянство та громадянство батьків, і зможуть зберігати їх надалі.

Знання мови

Прискорена процедура набуття громадянства буде можлива за умови відповідності низці вимог, зокрема надання доказів гарної інтеграції та знання німецької мови. Винятки буде зроблено для представників так званого покоління гастарбайтерів, які часто проживають в Німеччині вже десятиліттями. Для них скасовується вимога складання письмового іспиту з мови та знання основ законодавства. Мета таких послаблень – вшанувати життєвий вклад цього старшого покоління мігрантів, йдеться в законопроєкті урядової коаліції.

Засоби до існування

Ще однією умовою для отримання громадянства залишається здатність мігранта утримувати себе та сім’ю. Тут також передбачені пільги для гастарбайтерів, які прибули після 1974 року, та колишніх працівників НДР за контрактом.

Визнання Основного Закону

Як і раніше, іноземці для отримання німецького паспорта повинні визнати принципи свободи та демократії, закріплені в Конституції. Згідно із законопроєктом МВС, несумісними з конституційною нормою про гідність людини є дії антисемітського, расистського, дискримінаційного за ознакою статі та сексуальної орієнтації характеру, а також будь-які прояви зневаги до людської гідності.

Визнання нетерпимості до антисемітизму

Згідно з планами урядової коаліції, таке визнання конституційних принципів буде розширене. Підставою для цього стали, зокрема, прояви антисемітизму під час протестів в Німеччині після нападу угруповання ХАМАС на Ізраїль. Тому в майбутньому планується вимагати чіткого визнання «особливої історичної відповідальності Німеччини за нацистський режим та його наслідки, особливо щодо захисту єврейського життя». З огляду на війну Росії проти України, також згадується «заборона ведення агресивної війни». Позиції, що суперечать цим принципам, унеможливлять отримання громадянства.

Позбавлення громадянства

Набуте громадянство може бути анульоване протягом 10 років. Німецьке громадянство може бути скасоване, наприклад, у разі обману чи надання неправдивих відомостей. Згідно з реформою, хибні заяви щодо визнання принципів свободи та демократії також можуть призвести до відкликання громадянства.

Нові правила можуть набрати чинності у квітні. За даними МВС Німеччини, наразі близько 12 мільйонів осіб з іноземним громадянством мешкають у Німеччині. З них приблизно 5,3 мільйона перебувають у Німеччині не менше 10 років.

Джерело: Tagesschau.de

integrationsbeauftragte.de

Читати також:

Німеччина посилює боротьбу з нелегальними мігрантами

Світлина з відкритих джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja