У міській раді Мюнхена вчора, 6 грудня 2022 року, представили звіт про бідність за 2022 рік. Він представляє причини бідності та життєву ситуацію жителів Мюнхена, які постраждали від бідності. Звіт описує численні існуючі та заплановані заходи міста Мюнхена та незалежних спонсорів для боротьби з бідністю або її запобігання.
Заступник мера Верена Дітль пояснює основні тезиси звіту і плани своєї роботи: «Згідно зі звітом про бідність, сьогодні кожна шоста людина в Мюнхені перебуває під загрозою бідності. Це лякає, якщо врахувати, що столиця землі Мюнхен є одним із найбагатших міст Німеччини. Останні події, спричинені пандемією коронавируса, енергетичною кризою та високою інфляцією, ще більше погіршили цю ситуацію. Ось чому місто Мюнхен робить більше, ніж будь-коли, щоб допомогти тим, хто постраждав від бідності, додатковою допомогою. На додаток до багатьох існуючих програм державної допомоги та добровільних програм муніципальної допомоги, місто Мюнхен також створило субсидію на вартість електроенергії та фонд тепла. У цей момент я також звертаюся до федерального уряду загалом збільшити стандартні ставки для одержувачів SGB II та SGB XII, щоб дати людям у дорогих містах, таких як Мюнхен, жити життям, яке покриває їхні основні потреби та дозволяє їм брати участь у суспільному житті. За нашими підрахунками, підвищення стандарту до 650 євро в мегаполісах є мінімальним».
Частка людей, які постраждали від бідності, залишилася майже такою ж, як і в останньому звіті про бідність за 2017 рік: 17 відсотків, тобто приблизно 266 000 людей, тобто приблизно кожна шоста людина в Мюнхені, має дохід нижче порогу ризику бідності. Цей поріг становить 1540 євро нетто для домогосподарства з однієї особи, що приблизно на 200 євро вище, ніж у 2017 році. Бідність особливо поширена серед батьків-одинаків, сімей з трьома або більше дітьми та людей з обмеженими можливостями та хронічними захворюваннями. Також зросла кількість людей похилого віку, які живуть у бідності. У Мюнхені можна спостерігати більш виразний нерівний розподіл доходів порівняно з Баварією та Німеччиною. Частка багатих значно вища, ніж у Німеччині в цілому.
Завдяки високому пріоритету, який надається соціальним питанням у місцевій політиці Мюнхена, Мюнхен може похвалитися дуже розгалуженою мережею соціальних послуг, добровільними виплатами в соціальному секторі та заходами в різних сферах діяльності. Вони допомагають підтримати людей, які постраждали від бідності, і пом’якшити наслідки пандемії, значного зростання цін на енергоносії та високої інфляції, особливо для людей з обмеженими фінансовими ресурсами. Одним із прикладів є Мюнхенська програма працевлаштування та кваліфікації з понад 100 проектами, на які міська рада щороку виділяє близько 24 мільйонів євро. Крім того, місто Мюнхен створило муніципальну субсидію на вартість електроенергії для громадян з низькими доходами, а також «фонд опалення» для домогосподарств з низьким рівнем доходу, сплачуючи одноразову суму за опалення. Загалом для теплового фонду на 2023 та 2024 роки доступно 20 мільйонів євро. Діти, які постраждали від бідності, можуть безкоштовно брати участь у спорті та дозвіллі. Існує також безкоштовне консультування щодо боргів та фінансове навчання для домогосподарств, яким загрожує борг.
Соціальний спеціаліст Дороті Шіві розповів: «Ми запровадили багато заходів муніципальної допомоги, які допомагають нужденним людям, як-от організація обіду для людей похилого віку або надання «білої техніки», як-от холодильників чи пральних машин, для домогосподарств, які отримують допомогу відповідно до SGB II або SGB XII.» – і підсумував: «Жахливе зростання вартості життя в Мюнхені й надалі призведе до загрози бідності, якщо мінімальна заробітна плата не підвищиться ще більше. Дванадцяти євро в майбутньому буде недостатньо для таких мегаполісів, як Мюнхен. Тому я прямо підтримую ініціативу мера «Мюнхенська мінімальна заробітна плата», яка базується на високій вартості життя в Мюнхені».