DAX (Deutscher Aktienindex), вважається основним фондовим індексом Німеччини, складений Deutsche Börse і відображає результати торгівлі 40 найбільших акцій компаній представлених в країни.
З моменту його створення в 1988 році, DAX став головним показником для спостереження за розвитком ринку. Початково розроблений як база для ф’ючерсних контрактів, які можна було торгувати на новому німецькому ф’ючерсному ринку, він надавав інституційним інвесторам нові можливості для інвестицій на німецькому ринку капіталу.
Склад DAX визначається фіксованим оцінюванням Deutsche Börse з щорічними корекціями. Серед компаній, які найчастіше пов’язуються з DAX, можна відзначити Allianz, Daimler, Deutsche Bank, Commerzbank, Siemens і VW. Монетарна політика керувала DAX протягом багатьох років, забезпечуючи вихід з фінансової кризи завдяки доступним кредитам. У березні 2009 року, приблизно через шість років після технологічної рецесії, DAX досяг найнижчої точки. Тимчасове зниження сталося в серпні 2011 року після двох послідовних підвищень ключової процентної ставки ЄЦБ. DAX відновився, розпочавши траєкторію зростання до 2020 року, коли процентні ставки були змінені.
Найбільше падіння курсу DAX сталося практично відразу після його створення: 16 жовтня 1989 року він знизився на 13%. Це було найсильнішим падінням курсу, який індекс пережив за один день. З середини 1990-х років до 2003 року, між кризою в Азії 1997 року та припиненням функціонування Нового ринку, DAX зазнав кількох скандалів, пов’язаних з внутрішньою торгівлею та фальсифікацією фінансової звітності, що призвело до значних знижень курсу, потім світова фінансова криза 2007-2009 років спричинила ще більше падіння показників.
У проміжках між кризовими ситуаціями, показники стають кращими, проте постійна наявність критичних точок впливу на DAX не дає змоги встановити відносно стабільний приріст.
DAX зазнав тимчасового спаду під час карантину через пандемію COVID-19 та наступного економічного спаду, але проявив помітну стійкість та відновився впродовж наступних трьох років.
Хоча на цьому тижні відбувся тимчасовий спад, стійкість фондових ринків продовжується. Стає очевидним, що песимістичні настрої були необґрунтованими, бо фактична ситуація покращилася. Наразі всього чверть компаній зі складу DAX показують незадовільні результати порівняно з початком року. Лише на минулому тижні німецький провідний індекс відзначився новим історичним максимумом.
Німеччина дійсно потрапила в технічну рецесію у першому кварталі. Інфляція продовжує залишатися на підвищеному рівні. Крім того, з директорських кабінетів повідомляють про погіршення бізнес-клімату, як це підкреслює індекс бізнес-клімату Ifo.