Прогнозування повеней за допомогою штучного інтелекту

Швидке попередження про повені може відіграти вирішальну роль у мінімізації їхніх наслідків. Дослідники з компанії Google розробили модель на основі штучного інтелекту, яка має прогнозувати рівень води в річках.

Повені становлять серйозну загрозу для населення, критичної інфраструктури, таких як лікарні, та промисловості. Однак у багатьох країнах, особливо тих, що розвиваються, бракує достатньої кількості вимірювальних станцій, які надавали б дані для прогнозування.

Модель на основі open source-даних

Дослідницький підрозділ Google розробив безкоштовну систему попередження, яку представили у науковому журналі Nature. Її ключова особливість — модель на основі штучного інтелекту не потребує даних з вимірювальних станцій, а використовує лише загальнодоступну інформацію про погоду.

“Будь-яка система попередження, напевно, краща, ніж її відсутність, особливо в бідніших регіонах світу, які не мають якісних систем оповіщення”, – зазначає Крістіан Кульке, керівник групи з вивчення екологічних ризиків та екстремальних подій у Центрі досліджень довкілля імені Гельмгольца у Лейпцигу. На його думку, це справжній “гейм-чейнджер” для таких територій.

Теперішні моделі спираються на дані водомірних постів, які фіксують рівень води вже після її піднесення. Для великих басейнів, як-от Дунай чи Ельба, це може дати достатньо часу для попередження. Однак у малих басейнах, де повені розвиваються швидко, така система недостатньо ефективна.

Швидше, ніж стандартні технології


Згідно з оприлюдненим дослідженням, нова система здатна досить точно прогнозувати повені за 5 днів до їхнього початку. Це порівняно з Глобальною системою оповіщення про повені Європейської комісії, яка попереджає лише за кілька годин до затоплення.

Ще одна перевага моделі — вона не потребує значних експертних знань, обчислювальної потужності та людських ресурсів для ефективного використання, на відміну від традиційних систем. Утім, як і в інших застосуваннях штучного інтелекту, погіршується прозорість процесу прийняття рішень.

Не лише ШІ робить систему привабливою


На думку Кульке, новий метод прогнозування цікавий не лише через застосування штучного інтелекту. Важливо також, що раніше попередження про загрозу повеней надавалися переважно державними органами. Наприклад, у Німеччині за цим відповідають органи цивільного захисту на рівні земель.

Система попередження від великої корпорації, як-от Google, має дві ключові переваги. По-перше, вона здатна робити прогнози в набагато ширшому масштабі. По-друге, сповіщення можуть надходити безпосередньо на смартфони користувачів у вигляді push-повідомлень. “Це дозволить значно раніше замислитися про необхідність евакуації”, – пояснює Кульке.

Приватні сповіщення створюють нову ситуацію


Дослідники Google вже інтегрували свою модель у систему попередження, яка надає публічні прогнози для понад 80 країн. Попереду — перевірка надійності цієї ШІ-системи оповіщення на практиці. Серед цих країн числиться і Німеччина.

Якщо вона виправдає себе, то особливо в країнах, що розвиваються, зможе значно раніше попереджати більшу кількість людей про загрозу повеней. Адже в таких регіонах часто бракує фінансових ресурсів для розгортання подібних прогнозних систем.

Утім Кульке прогнозує, що приватні сповіщення можуть створити певне напруження з офіційними попередженнями. Як саме розвиватиметься ситуація — покаже майбутнє.

Джерело: Tagesschau

Читати також:

Драма на Різдво в Німеччині: замість зимової казки – серйозні повені

Світлина з відкритих джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja