Колишній голова Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер схвалив заяву президента Франції Еммануеля Макрона про можливе відправлення сухопутних військ НАТО в Україну в майбутньому.
“В ситуації конфлікту з Росією принципово вірним є не виключати жодних варіантів”, – вважає дипломат. На його думку, якщо заздалегідь скасовувати певні кроки, це полегшує ворогові підготовку. Тому заяву Макрона про те, що Захід не може зараз нічого виключати, експерт назвав “дещо сміливою, але не хибною”.
Водночас Ішингер цілком слушно зазначає, що НАТО не бажає бути втягнутою у війну Росії та України. Але категорична відмова від певних кроків може бути тактичною помилкою.
Ексдипломат закликає Захід діяти рішучіше
Колишній німецький посол у США та Великобританії Вольфганг Ішингер також застеріг західні країни від “надмірного стримування” своїх дій через побоювання реакції Росії.
На його думку, постачання Україні нових систем озброєння могло б стати чітким сигналом для Кремля. “Ви постійно бомбардуєте цивільні об’єкти в Україні. Якщо ви продовжите це робити, у нас не залишиться вибору окрім як надати ракети Taurus. І тоді російський бік повинен буде відреагувати на цю червону лінію”, – переконаний Ішингер.
Водночас ексдипломат висловив жаль через розбіжності позицій Німеччини та Франції щодо допомоги Україні. Це може бути використано Москвою, попереджає він. На його думку, західним країнам вкрай важливо виробити спільний підхід до вирішення цієї кризи.
Що саме сказав Макрон і як на це відреагували
Виступаючи 26 лютого після саміту на підтримку України у Парижі, Макрон не виключив, що союзники можуть відрядити свої сухопутні війська в Україну. За його словами, зараз немає консенсусу щодо такого рішення, але “в динаміці розвитку подій не можна нічого виключати”.
Cаміт на підтримку України у Парижі, фото з мережі X
У деяких європейських країнах, зокрема Німеччині, такі слова викликали несприйняття. Канцлер ФРН Шольц наголосив, що у Парижі була повна згода в тому, аби “на території України не було солдатів європейських країн чи НАТО”. Генсек НАТО Столтенберг також сказав, що альянс поки не планує посилати війська.
З іншого боку, міністр оборони Литви допустив, що теоретично союзники могли б направити підрозділи в Україну, але лише з навчальною метою. Він наголосив, що зараз головне – це озброєння для українських військ.
Пізніше глава МЗС Франції уточнив, що йдеться про можливу участь західних військових у “спецопераціях” в Україні – кіберзахисті, виробництві зброї чи розмінуванні.
Отже, заява Макрона викликала неоднозначну реакцію серед західних партнерів. Проте окремі експерти, зокрема Ішингер, схвалили готовність французького лідера розглядати всі варіанти допомоги Україні, не виключаючи й найрадикальніші. Адже в умовах війни геть нічого не можна заздалегідь скасовувати, вважає дипломат.
Джерело: DW
Читати також:
Німеччина продовжуватиме підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться – заява Шольца
У Бундестазі знову відхилили пропозицію опозиції щодо постачання Україні ракет Taurus
Україна перебуває у найглибшій військовій кризі з часів битви за Київ – заступник головреда Bild
Світлина з відкритих джерел