Ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” (AfD) останнім часом набирає популярності серед виборців. Її лідери не приховують амбітних намірів. Зокрема, у разі приходу до влади вони пообіцяли провести референдум щодо виходу Німеччини з ЄС. Цей крок AfD порівнює з Brexit в Британії.
Амбітні плани щодо “Дексіту” та “реміграції”
Проте на відміну від Великої Британії, в Німеччині прихильників членства в ЄС набагато більше. Крім того, німецька конституція накладає серйозні обмеження на проведення подібних референдумів. Однак AfD все одно не полишає намірів домогтися “Дексіту”. Про це йдеться в заяві Аліси Вайдель виданню Financial Times.
Аліса Вейдель, голова фракції “Альтернатива для Німеччини”, фото з мережі X
Також праворадикали обіцяють кардинально переглянути міграційну політику. Зокрема, вони всерйоз обговорюють план “реміграції”. Це означає примусове масове виселення з Німеччини мігрантів, навіть тих, хто вже має німецьке громадянство. За оцінками, під дію такого закону можуть потрапити близько 5 мільйонів осіб.
Стрімке зростання підтримки праворадикалів
За даними соціологічних опитувань, на парламентських виборах за AfD готові віддати свій голос 22% респондентів. Це більше, ніж має підтримки будь-яка з трьох партій правлячої коаліції Олафа Шольца.
Рейтинг політичних партій Німеччини на кінець грудня. Джерело Bild
До того ж у вересні відбудуться вибори до ландтагів трьох східних федеральних земель – Саксонії, Бранденбурга та Тюрингії. Експерти прогнозують переконливу перемогу саме представників AfD. Хоча поки що інші партії Німеччини категорично відмовляються йти з ними в урядову коаліцію.
Однак підтримка ультраправих стрімко зростає на тлі економічних труднощів в Німеччині та невдоволення політикою Олафа Шольца. Тому не виключено, що в майбутньому й інші політсили будуть змушені піти на компроміс з AfD.
Небезпека для України
Лідери “Альтернативи для Німеччини” неодноразово робили заяви, спрямовані проти українців. Зокрема, співголова партії Аліса Вайдель наголосила, що 1,1 мільйона українських біженців не мають перспективи залишитися у Німеччині надовго.
Крім того, AfD виступає за скорочення програм допомоги Україні. Адже в цілому посилення праворадикалів у Європі несе загрозу ослаблення підтримки України. Популістські та ультраправі партії часто займають проросійську позицію або принаймні антиамериканську.
Висновки
Отже, хоча зараз “Альтернатива для Німеччини” не має шансів сформувати однопартійний уряд чи отримати більшість у Бундестазі, її зростаючий політичний вплив викликає занепокоєння. Адже радикальна риторика та популізм AfD несуть загрозу національній єдності Німеччини та цілісності Євросоюзу.
Крім того, подальше зміцнення позицій праворадикалів у Німеччині та ЄС може призвести до ослаблення підтримки України. А це ставить під загрозу успіх в протистоянні російській агресії.
Читати також:
Фезер про неонацистські збори в Потсдамі: “Ганьба для демократичної Німеччини”
Масові протести в Німеччині проти партії АдН
Світлина з відкритих джерел