Ідея безумовного базового доходу для молоді в Німеччині: шанс чи утопія?

У Німеччині триває дискусія навколо пропозиції надати кожному громадянину безумовний базовий дохід у розмірі 20 000 євро після досягнення 18-річного віку. Цю ідею висунув у 2021 році Німецький інститут економічних досліджень (DIW). Мета – зменшити нерівність у розподілі багатства в країні. Але чи може така пропозиція справді подолати цю проблему?

Німеччина – одна з найбагатших країн світу. Водночас багатство розподілене вкрай нерівномірно. Невеликий відсоток населення володіє левовою часткою активів, тоді як більшість громадян має порівняно невеликі статки.

Саме тому економісти з DIW запропонували надати кожній молодій людині грошовий “стартовий капітал” після досягнення повноліття. Ця сума мала б бути єдиною та однаковою для всіх незалежно від приналежності до певного прошарку суспільства. Такий підхід отримав назву “безумовного базового доходу”.

Як “безумовний базовий дохід” може допомогти молоді розпочати самостійне життя та здійснити заповітні плани? Чи не призведе це радше до марнотратства бюджетних коштів? Щоб знайти відповідь, творці документального фільму “Спадщина від держави?” супроводжували трьох молодих німців, які знаходяться на порозі дорослого життя.

18-річний Крістіан щойно закінчив школу та має амбітні плани щодо розбудови власного технологічного стартапу. Він вже створив додаток для об’єднання жителів сільської місцевості, яким зацікавилися дві громади. Але щоб повністю зосередитися на цьому бізнесі, йому потрібні інвестиції для реєстрації компанії та залучення нових клієнтів.

33-річна Гайке – єдина жінка в Німеччині, що опанувала традиційну професію друкарки шрифтів. Після закриття своєї колишньої фірми вона мріє відкрити власну майстерню, проте їй бракує стартового капіталу. Гайке стала б першою підприємицею у своїй родині. Вона впевнена, що 20 тисяч євро у 18 років кардинально змінили б її життя сьогодні.

Ще одна героїня фільму – 23-річна Кассандра, яка готується скласти іспити на отримання юридичної ліцензії. Дівчина виховувалася у небагатій родині й змушена була підробляти під час навчання в університеті. Вона впевнена, що базовий дохід на початку студентства значно покращив би її фінансове становище і дозволив уникнути стресу.

Отже, усі троє молодих німців могли б продуктивно використати грошову допомогу держави. Проте економісти та підприємці застерігають, що в практичній площині реалізація цієї ініціативи наштовхується на численні складнощі.

По-перше, доведеться знайти десятки мільярдів євро на фінансування такої програми. По-друге, частина молоді може витратити гроші на розваги чи предмети розкоші замість інвестування у своє майбутнє. Таким чином ефект буде зведено нанівець.

Отже, дискусія триває. Чи варто Німеччині запровадити безумовний базовий дохід для молоді? Це питання залишається відкритим. Але приклади Крістіана, Гайке та Кассандри наочно демонструють, що для багатьох обдарованих та цілеспрямованих молодих людей така підтримка могла б стати вирішальним поштовхом у житті.

Джерело: ZDF

Читати також:

Німецькі вчені закликали зупинити цифровізацію у школах

2 090 євро на освіту на особу: зростання інвестицій та виклики для німецької освіти

Світлина згенерована ШІ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja