У німецькому парламенті знову розгорілися палкі суперечки навколо питання про можливе постачання Україні далекобійних крилатих ракет TAURUS. 14 березня 2024 року депутати Бундестагу провели поіменне голосування щодо ініціативи передати такі ракети Збройним силам України. Проте більшість парламентарів виступили проти цієї пропозиції.
Цифри красномовно свідчать про розкол у Бундестазі з цього питання. Ідею підтримали лише 190 депутатів, тоді як 495 висловилися проти постачання TAURUS Україні. Також 5 парламентарів утрималися під час голосування. Хоча за надання Києву потужної далекобійної зброї проголосувала невелика частка представників провладної коаліції, все ж більшість від СДПН, “Зелених” та Вільних демократів виступили проти.
Напередодні голосування канцлер Олаф Шольц вкотре наголосив, що передача ракет TAURUS Україні може зробити Німеччину залученою до війни як пряму сторону конфлікту. Соціал-демократ вважає, що як федеральний канцлер він має повне законне право приймати такі рішення. Це право Шольца підтримав і співголова Соціал-демократичної партії Німеччини Ларс Клінгбайль.
“Прийняти рішення, що Україні не будуть поставляти крилаті ракети TAURUS, – це законне право канцлера. Шольц зробив його після багатьох переговорів. Якщо федеральний канцлер приймає таке рішення, до нього потрібно ставитися з повагою”, – наголосив Клінгбайль.
Разом з тим, гостру критику в Німеччині викликали нещодавні слова голови парламентської фракції СДПН Рольфа Мютценіха. Під час дебатів щодо питання надання TAURUS він натякнув на необхідність “поміркувати про те, як заморозити, а потім і завершити війну”. Ці висловлювання розцінили як сигнал про можливий намір СДПН відвернутися від підтримки України.
Однак Ларс Клінгбайль рішуче спростував такі інтерпретації. За його словами, ні фракція соціал-демократів, ні канцлер Шольц, ні сама СДПН не збираються відвертатися від України. “Ми не приймаємо жодних рішень в обхід України”, – наголосив він.
Водночас співголова СДПН зазначив, що вже цього року можуть відбутися міжнародні конференції з пошуку шляхів до миру та завершення війни в Україні. Зокрема, таку конференцію вже готує Швейцарія. Не виключено, що на якомусь етапі до обговорень щодо замирення можна буде запросити й Росію. Проте, наголосив Клінгбайль, будь-які переговори про мир відбуватимуться лише за участі та за згодою України.
Отже, всупереч деяким гучним заявам окремих політиків, офіційний курс провладної коаліції Німеччини на підтримку України залишається незмінним. Хоча дискусії навколо питань військової допомоги Києву тривають, поки що партнери по коаліції продовжують демонструвати єдність у ключових рішеннях.
Джерело: DW
Читати також:
Президент Франції та прем’єр-міністр Польщі зустрінуться в Берліні з Шольцом наприкінці тижня
Світлина з відкритих джерел