Бюджетні проблеми Німеччини ставлять під удар найбільшу економіку Європи

ЗМІ з тривогою стежать за бюджетною кризою в Німеччині, яка може ще більше загострити й так складну ситуацію в першій економіці Європи.

Прийняття рішення щодо затвердження бюджету на 2024 рік у Бундестазі було заплановано цього тижня. Однак наразі його відкладено, про що заявили лідери парламентських фракцій Рольф Мютцених (Rolf Mützenich) (СДПН), Катаріна Дреге (Katharina Dröge) та Брітта Хассельманн (Britta Hasselmann) (партія Зелених), Крістіан Дюрр (Christian Dürr) (СвДП).

Бюджетний комітет Бундестагу провів експертні слухання з цього питання. Поточний тиждень у Бундестазі планувався у вигляді так званого бюджетного тижня, яким він тепер не стане. Крім того, окремі бюджети федеральних міністерств не обговорюватимуться з вівторка по п’ятницю, що теж є незвичайною практикою.

Через бюджетну кризу в Німеччині суперечки про ліміти запозичень

Минулого тижня Конституційний суд країни ухвалив, що рішення уряду про перерозподіл 60 млрд євро невикористаного боргу епохи пандемії на кліматичні та промислові проєкти є неконституційним. Він також ухвалив, що уряду необхідно суворо дотримуватися «боргового гальма», яке обмежує розмір позик 0,35% від ВВП.

Внаслідок цього зростають ризики того, що Німеччина зіткнеться з жорстким дефіцитом держфінансування, необхідного для амбітного переходу до вуглецево-нейтральної економіки. Так, під питанням відкриття заводів Intel у землі Саксонія-Анхальт, – пише Reuters. Загалом, за даними Scope Ratings, за останнє десятиліття Німеччина недоотримала близько 300 млрд євро інвестицій у порівнянні з іншими економіками з рейтингом ААА.

Німеччина ввела правила “боргового гальма” у 2009 році, після світової фінансової кризи. У період пандемії коронавірусу правило тимчасово не діяло і Німеччина за один лише 2022 рік набрала кредитів на €115 млрд. «Боргове гальмо» — норма, яка обмежує нові борги держави на рівні 0,35% ВВП. Головний економіст ING Карстен Бжескі зазначає, що за підсумками 2022 року співвідношення боргу Німеччини до її ВВП трохи перевищує 66%, у той час, як у Франції показник становить 112%, в Італії – 145%. Обмеження запозичень експерт назвав добровільним самознищенням країни.

Bloomberg стверджує, що Німеччина призупинить дію конституційного обмеження на нові чисті запозичення після того, як уряд канцлера Олафа Шольца терміново перегляне бюджет. Екстрене скасування «боргового гальма» стане частиною переглянутого бюджету на 2023 рік, який міністр фінансів Крістіан Лінднер представить наступного тижня. Він відзвітує щонайменше про €40,3 млрд нового позабюджетного боргу, призначеного для полегшення тягаря високих цін на електрику та газ для домашніх господарств та компаній.

Середній рахунок на місяць за електроенергію в Німеччині для сім’ї з трьох осіб у 1998 – 2023 роках у євро.

Лінднер попередив, що вилучення €60 млрд із бюджету спричинить важкі наслідки. Відповідаючи на запитання, наскільки «німцям доведеться затягнути пояси», він зазначив, що «в майбутньому не вистачатиме державного фінансування, яке призначалося для відновлення економіки та інфраструктури».


Коротко про економіку Німеччини

У паливно-енергетичному балансі Німеччини частка органічних природних ресурсів становила 82,4%, у тому числі 23,9% – вугілля, 22,8% – природний газ, 35,7% – нафта. Німеччина належить до енергодефіцитних країн: частка імпорту енергоресурсів сягає 75%. Останнім часом все частіше виходить на перший план дискусії про розвиток енергетичного сектору країни геополітичний аспект, зумовлений високою залежністю економіки Німеччини від імпорту енергоресурсів.

Майже 15% потреби у газі покривається з допомогою своїх невеликих родовищ на півночі країни, де щорічно видобувається близько 18 млрд м3 газу.

Багато вугільних електростанцій Німеччини практично виробили свій ресурс і будуть замінені в найближчому майбутньому.

Система медичного страхування Німеччини є однією з найкращих у світі, діє за принципом солідарності, який полягає в тому, що розмір страхових внесків відповідає рівню доходів застрахованих. При цьому медичне обслуговування, вартість якого може значно варіювати, не залежить від обсягу внесків кожної людини, що дозволяє робити солідарне вирівнювання. Забезпечені несуть витрати за незаможних і здорові за хворих, і це дає можливість забезпечувати соціальну захищеність, з одного боку, не перекладаючи відповідальність на плечі держави, а з іншого зменшує тягар витрат хворих з числа незаможніх громадян.

Цього місяця (листопад, 2023) німецький експорт до Киргизії зріс на 5500% від початку війни у РФ в Україні. У Німеччині підозрюють, що більшість товарів насправді йдуть транзитом до Росії.


Читати також:

Економіка Німеччини скоротилася на 0,1% за підсумками III кварталу

2024 рік ознаменується зменшенням обсягів німецької економіки

Німеччина примусово впроваджуватиме інфраструктуру відновлювальної енергії

Прогноз Ifo: німецька економіка може скоротитися на 0,4% у 2023 році

Німеччині доведеться вибирати між своєю економікою та допомогою Україні — WSJ

Світлина з відкритих джерел

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Optimized with PageSpeed Ninja